2008 KTM 990 Adventure gallery
2008 KTM 990 Adventure
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black, black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Sym XS125G
- 2008 Tank Sports 250E
- 2008 Tank Sports Nascar Signature Series
- 2008 Tank Sports TKX 110
- 2008 Tank Sports TKX 200
- 2008 Tank Sports Urban 50
- 2008 Tank Sports Urban Classic 150
- 2008 Tank Sports Urban Classic 50
- 2008 Tank Sports Urban Courier 150
- 2008 Tank Sports Urban Econo 50
- 2008 Tank Sports Urban Racer 150
- 2008 Tank Sports Urban Racer 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Racer 150 DS
- 2008 Tank Sports Urban Racer TR16
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 150 Euro
- 2008 Tank Sports Urban Sporty 50
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Deluxe
- 2008 Tank Sports Urban Touring 150 Executive

