2008 Yamaha V Star Silverado gallery
2008 Yamaha V Star Silverado
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 655.52 ccm (40.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.8 kg (544.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.89 litres (4.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Liquid Silver, Raven |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 BMW R1200ST
- 2008 Borile B500CR
- 2008 Borile B500MT
- 2008 Boss Hoss BHC-3 LS2
- 2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2008 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2008 Boss Hoss BHC-9 LS2
- 2008 Boss Hoss BHC-9 ZZ4
- 2008 Bourget Dragon
- 2008 BucciMoto BR1E 125
- 2008 BucciMoto BR1R CR 125
- 2008 BucciMoto BR1R CR 140
- 2008 BucciMoto BR1R SM 125
- 2008 BucciMoto BR1R SM 140
- 2008 Buell 1125R
- 2008 Buell Blast
- 2008 Buell Firebolt XB12R
- 2008 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2008 Buell Lightning XB12S
- 2008 Buell Lightning XB12Scg

