2008 Beta RR 50 Motard gallery
2008 Beta RR 50 Motard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 85.0 kg (187.4 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,325 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 AJS Regal-Raptor DD250E
- 2008 AJS Regal Raptor DD50E-2
- 2008 AJS YX-R-125
- 2008 Alfer VR 2000 Enduro
- 2008 Alfer VR 2000 Supermotard
- 2008 American IronHorse Texas Chopper
- 2008 Aprilia Atlantic 125
- 2008 Aprilia Atlantic 250
- 2008 Aprilia Atlantic 400 Sprint
- 2008 Aprilia Atlantic 500 Sprint
- 2008 Aprilia Dorsoduro 750
- 2008 Aprilia ETV 1000 CAPONORD
- 2008 Aprilia Mana 850
- 2008 Aprilia Mojito 125 Custom
- 2008 Aprilia Mojito 50 Custom
- 2008 Aprilia Pegaso 650
- 2008 Aprilia Pegaso 650 Factory
- 2008 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2008 Aprilia RS 125
- 2008 Aprilia RS 50

