2008 Yamaha WR250F gallery
2008 Yamaha WR250F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 106.1 kg (234.0 pounds) |
| Seat height: | 980 mm (38.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-M18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Softail Deuce Injection
-
Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
-
Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kymco Zing II 125
- 2008 Lambretta Due 50
- 2008 Lambretta Uno 150
- 2008 Lambretta Uno 50
- 2008 Lifan Delta 250 V Twin
- 2008 Lifan LF110 Super X
- 2008 Lifan LF125 Matrix
- 2008 Lifan LF125 Smart
- 2008 Lifan LF200 GS Sport
- 2008 Lifan LF250 Cobra
- 2008 Lifan LF400 V Twin
- 2008 Lifan LF50QT-2A Metro
- 2008 Macbor XC 510 Racing
- 2008 Macbor XC 510 S
- 2008 Macbor XC 512 Pro
- 2008 Macbor XC 512 R 6V
- 2008 Macbor XC 512 Racing
- 2008 Macbor XC 512 S
- 2008 Macbor XC 512 T
- 2008 Macbor XC R 125

