2008 Yamaha WR250R gallery
2008 Yamaha WR250R
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 77.0 x 53.6 mm (3.0 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.2 kg (276.0 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Derbi Mulhacen Caf 659 Angel Nieto Limited Edition
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2008 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto Limited Edition
- 2008 Derbi Mulhacn 125
- 2008 Derbi Mulhacn 659
- 2008 Derbi Mulhacn Caf 125
- 2008 Derbi Mulhacn Caf 659
- 2008 Derbi Senda Baja 125 R
- 2008 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2008 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
- 2008 Derbi Senda DRD Pro 50 R
- 2008 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
- 2008 Derbi Senda DRD Racing 50 R
- 2008 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2008 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2008 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2008 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2008 Derbi Senda X-treme 50 SM
- 2008 Derbi Terra 125

