2008 Yamaha Vino 125 gallery
2008 Yamaha Vino 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 51.5 x 60.0 mm (2.0 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.9 kg (229.0 pounds) |
| Seat height: | 759 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,229 mm (48.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 10.04.1951 |
| Rear tyre dimensions: | 10.04.1951 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.54 litres (1.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, raven black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Qingqi QM250 Police
- 2008 Qingqi QMG0GY
- 2008 Qlink Achilles 150
- 2008 Qlink Axon 50
- 2008 Qlink Commuter 250
- 2008 Qlink Legacy 250
- 2008 Qlink Legend 250
- 2008 Qlink Pegasus 150
- 2008 Qlink Sapero 250
- 2008 Qlink Siena 150
- 2008 Qlink Splendor 400
- 2008 Qlink Star 50
- 2008 Qlink XF 200
- 2008 Qlink XF 200 SM
- 2008 Ravi Piaggio Storm 125
- 2008 Rhino Hunter S FLM 001
- 2008 Rhino Hunter S FLM 002
- 2008 Rhino HUnter S SLD 004
- 2008 Rhino Hunter S SLD 005
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 003

