2008 Factory Bike Phantom R12 Agua gallery
2008 Factory Bike Phantom R12 Agua
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 990.6 x 1,000.0 mm (39.0 x 39.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 43.0 kg (94.8 pounds) |
| Seat height: | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 975 mm (38.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red |
News
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a►
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 GAS GAS TXT 125 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 125 Pro Racing
- 2008 GAS GAS TXT 200 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 250 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 280 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 300 Pro
- 2008 GAS GAS TXT 300 Raga
- 2008 GAS GAS TXT 50 Boy
- 2008 GAS GAS TXT 80 Cadet
- 2008 GAS GAS TXT 80 Rookie
- 2008 Generic IDEO 50
- 2008 Generic Mini Trigger SM
- 2008 Generic Mini Trigger X
- 2008 Generic ROC 50
- 2008 Generic SOHO 125
- 2008 Generic SOHO 150
- 2008 Generic Trigger Competition
- 2008 Generic Trigger SM
- 2008 Generic Trigger SM 125
- 2008 Generic Trigger SM Competition

