2011 Yamaha Cygnus X SR gallery
2011 Yamaha Cygnus X SR
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.9 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 114.0 kg (251.3 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | White, black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
-
Alabama-built Motus MST hits the city streets!
2015-03-30 15:11:34
Hitting the streets with Motus MST is a kid stuff.
The Motus MST is a current bike that is made in Alabama. The Motus MST is a V4, liquid cooled bike. The wheels are forged, aluminum OZ...
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Aspes Sibilla
- 2011 Aspes Sirio Hybrid 50
- 2011 Aspes Vega Hybrid 125
- 2011 Atlas Honda CD 100
- 2011 Atlas Honda CD 70
- 2011 Atlas Honda CG 125
- 2011 Atlas Honda CG 125 Deluxe
- 2011 Avon E-Mate
- 2011 Avon E-Scoot
- 2011 Bajaj Avenger 220
- 2011 Bajaj Discover 100
- 2011 Bajaj Discover 150
- 2011 Bajaj Platina 100
- 2011 Bajaj Platina 125 Dumdar Sawari
- 2011 Bajaj Pulsar 135LS
- 2011 Bajaj Pulsar 150
- 2011 Bajaj Pulsar 180
- 2011 Bajaj Pulsar 220
- 2011 Bajaj Pulsar 220 F
- 2011 BamX BX125-DB1 Enforcer

