2011 Yamaha DS250 Drag Star Two-Fifty 250 gallery
2011 Yamaha DS250 Drag Star Two-Fifty 250
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 20,78 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 49.0 x 66.0 mm (1.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Seat height: | 670 mm (26.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Midnight black |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Vino Classic
- 2011 Yamaha Vino Molfe XC50H
- 2011 Yamaha Vity
- 2011 Yamaha VMAX
- 2011 Yamaha VMAX Hermes
- 2011 Yamaha Vox
- 2011 Yamaha Vox Deluxe
- 2011 Yamaha Worldcrosser
- 2011 Yamaha WR125R
- 2011 Yamaha WR125X
- 2011 Yamaha WR250F
- 2011 Yamaha WR250R
- 2011 Yamaha WR250X
- 2011 Yamaha WR450 F
- 2011 Yamaha X-City 125
- 2011 Yamaha X-City 250
- 2011 Yamaha X-Max 125
- 2011 Yamaha X-Max 125 ABS
- 2011 Yamaha X-Max 125 ABS Business
- 2011 Yamaha X-Max 125 Sport

