2011 Honda VT400S gallery
2011 Honda VT400S
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | 30,84 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 64.0 x 62.0 mm (2.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha TT-R 125 LW E
- 2011 Yamaha TT-R 230
- 2011 Yamaha TT-R 50 E
- 2011 Yamaha TW200
- 2011 Yamaha TZR 50
- 2011 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2011 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2011 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2011 Yamaha V Star 1300
- 2011 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2011 Yamaha V Star 250
- 2011 Yamaha V Star 950
- 2011 Yamaha V Star 950 Tourer
- 2011 Yamaha V Star Classic
- 2011 Yamaha V Star Custom
- 2011 Yamaha V Star Silverado
- 2011 Yamaha Vino 125
- 2011 Yamaha Vino Classic
- 2011 Yamaha Vino Molfe XC50H
- 2011 Yamaha Vity

