2011 Honda Faze Type-S gallery
2011 Honda Faze Type-S
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 22,8 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.0 x 68.5 mm (2.7 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,540 mm (60.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-13 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Graphite/white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXST Softail Standard
-
Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
-
Harley-Davidson Dyna Super Glide T-Sport
Other motorcycles in 2011
- 2011 Suzuki B-King
- 2011 Suzuki B-King ABS
- 2011 Suzuki Bandit 1250S
- 2011 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2011 Suzuki Boulevard 400
- 2011 Suzuki Boulevard C109R
- 2011 Suzuki Boulevard C109RT
- 2011 Suzuki Boulevard C50
- 2011 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2011 Suzuki Boulevard C50T
- 2011 Suzuki Boulevard C90
- 2011 Suzuki Boulevard C90T
- 2011 Suzuki Boulevard M109R
- 2011 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M109R2
- 2011 Suzuki Boulevard M50
- 2011 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M90
- 2011 Suzuki Boulevard S40
- 2011 Suzuki Boulevard S50

