2011 Honda Faze gallery
2011 Honda Faze
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 22,8 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 68.0 x 68.5 mm (2.7 x 2.7 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,540 mm (60.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-13M |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-13M |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray/white, blue/gray |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Avon E-Scoot
- 2011 Bajaj Avenger 220
- 2011 Bajaj Discover 100
- 2011 Bajaj Discover 150
- 2011 Bajaj Platina 100
- 2011 Bajaj Platina 125 Dumdar Sawari
- 2011 Bajaj Pulsar 135LS
- 2011 Bajaj Pulsar 150
- 2011 Bajaj Pulsar 180
- 2011 Bajaj Pulsar 220
- 2011 Bajaj Pulsar 220 F
- 2011 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2011 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2011 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2011 BamX BX150-DB Voyager
- 2011 BamX BX200-DB Outback
- 2011 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2011 BamX BX70-DB Trailstar
- 2011 Benelli 49X Quattro Nove X Off Road
- 2011 Benelli 49X Quattro Nove X On Road

