2011 Honda FTR230 gallery
2011 Honda FTR230
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 65.5 x 66.2 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 119.0 kg (262.4 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.20 litres (1.90 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, light blue, yellow, red/white/blue |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Hero Honda Passion Pro
- 2011 Hero Honda Pleasure 100
- 2011 Hero Honda Splendor NXG
- 2011 Hero Honda Splendor Plus
- 2011 Hero Honda Splendor Pro
- 2011 Hero Honda Super Splendor 125
- 2011 Hesketh HZE Vectrix
- 2011 Hesketh Sprinter
- 2011 Hesketh Zero DS
- 2011 Hesketh Zero MX
- 2011 Hesketh Zero S
- 2011 Hesketh Zero X
- 2011 Highland 1050cc Viking
- 2011 Highland 350cc Trail
- 2011 Highland 450cc Cross Country
- 2011 Highland 450cc MX
- 2011 Highland 450cc Supermoto
- 2011 Highland 507cc Cross Country
- 2011 Highland 507cc MX
- 2011 Highland 507cc Supermoto

