2011 Derbi GPR 125 gallery
2011 Derbi GPR 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.76 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Radial Caliper |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Floating Caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/red/black |
News
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha XJ6 ABS
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion ABS
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion F
- 2011 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
- 2011 Yamaha XJ6SL
- 2011 Yamaha XJR 1300
- 2011 Yamaha XT 1200Z Super Tenere
- 2011 Yamaha XT 250
- 2011 Yamaha XT 250X
- 2011 Yamaha XT 660 R
- 2011 Yamaha XT 660 X
- 2011 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2011 Yamaha XT 660Z Tenere ABS
- 2011 Yamaha XV1900A Midnight Star
- 2011 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star
- 2011 Yamaha XVS950A Midnight Star
- 2011 Yamaha YBR 125
- 2011 Yamaha YBR 125 Custom
- 2011 Yamaha YBR 250

