2011 Honda Forza EX gallery
2011 Honda Forza EX
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 21,45 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 60.0 x 60.5 mm (2.4 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,545 mm (60.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-13 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-13 |
| Front brakes: | Single disc. Anti-lock braking (ABS) |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-lock braking (ABS) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, black, silver, red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Shineray XY250GY-2
- 2011 Sommer Diesel 462
- 2011 Sukida SK-125-6 Patriot
- 2011 Suzuki B-King
- 2011 Suzuki B-King ABS
- 2011 Suzuki Bandit 1250S
- 2011 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2011 Suzuki Boulevard 400
- 2011 Suzuki Boulevard C109R
- 2011 Suzuki Boulevard C109RT
- 2011 Suzuki Boulevard C50
- 2011 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2011 Suzuki Boulevard C50T
- 2011 Suzuki Boulevard C90
- 2011 Suzuki Boulevard C90T
- 2011 Suzuki Boulevard M109R
- 2011 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M109R2
- 2011 Suzuki Boulevard M50
- 2011 Suzuki Boulevard M50 Special Edition

