2011 Ducati Superbike 848 Evo gallery
2011 Ducati Superbike 848 Evo
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 849.40 ccm (51.83 cubic inches) | Power: | 140 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Brembo Monobloc 4-piston callipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.50 litres (4.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red (red/black, Dark Stealth (racing black/black) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Moto Guzzi California Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi California Classic
- 2011 Moto Guzzi California Vintage
- 2011 Moto Guzzi Griso 1200 8V
- 2011 Moto Guzzi Griso 1200 8V SE
- 2011 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2011 Moto Guzzi Nevada 750 Anniversario
- 2011 Moto Guzzi Nevada Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2011 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2011 Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V
- 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 4V ABS
- 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX 4V
- 2011 Moto Guzzi V7 Cafe Classic
- 2011 Moto Guzzi V7 Classic
- 2011 Moto Guzzi V7 Racer
- 2011 Moto Morini 1200 Sport
- 2011 Moto Morini 9 1/2
- 2011 Moto Morini Corsaro 1200
- 2011 Moto Morini Granpasso 1200

