2011 Honda CB1300 Super Four gallery
2011 Honda CB1300 Super Four
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1284.00 ccm (78.35 cubic inches) | Power: | 99,24 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 67.2 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 261.0 kg (575.4 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/white, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda CB400 Super Four ABS
- 2011 Honda CB600F
- 2011 Honda CB600F ABS
- 2011 Honda CBF Stunner
- 2011 Honda CBF1000
- 2011 Honda CBF1000 ABS
- 2011 Honda CBF125
- 2011 Honda CBF600N
- 2011 Honda CBF600N ABS
- 2011 Honda CBF600S
- 2011 Honda CBF600S ABS
- 2011 Honda CBR1000RR
- 2011 Honda CBR1000RR ABS
- 2011 Honda CBR125R
- 2011 Honda CBR250R
- 2011 Honda CBR600F
- 2011 Honda CBR600RR
- 2011 Honda CBR600RR ABS
- 2011 Honda CRF100F
- 2011 Honda CRF150F

