2011 KTM 1190 RC8 gallery
2011 KTM 1190 RC8
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1148.00 ccm (70.05 cubic inches) | Power: | 152,61 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 103.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 184.0 kg (405.7 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 PGO T-Rex 50
- 2011 PGO TR3 50
- 2011 PGO X-Hot 125 Carb
- 2011 PGO X-Hot 125 EFI
- 2011 PGO X-Hot 150 Carb
- 2011 PGO X-Hot 150 EFI
- 2011 PGO X-Hot 50
- 2011 Piaggio Beverly 300ie
- 2011 Piaggio Beverly Cruiser 500
- 2011 Piaggio BV Tourer 250
- 2011 Piaggio BV Tourer 500
- 2011 Piaggio Fly 125
- 2011 Piaggio Fly 150
- 2011 Piaggio Fly 50
- 2011 Piaggio Liberty 125
- 2011 Piaggio Liberty 50
- 2011 Piaggio MP3 125 Hybrid
- 2011 Piaggio MP3 300ie
- 2011 Piaggio MP3 500
- 2011 Piaggio MP3 LT

