2011 Honda CB400 Super Bol dOr gallery
2011 Honda CB400 Super Bol dOr
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 52,3 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 55.0 x 42.0 mm (2.2 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sym Jet Euro X 50
- 2011 Sym Jet EuroX 100
- 2011 Sym Jet SportX 50 Factory
- 2011 Sym Joyride 125 RV
- 2011 Sym Joyride 200 RV
- 2011 Sym Magic 110 RR
- 2011 Sym Maxsym 400i
- 2011 Sym Mio 100
- 2011 Sym Orbit 125
- 2011 Sym Orbit 50
- 2011 Sym Symba
- 2011 Sym Symmetry
- 2011 Sym Symphony 125
- 2011 Sym Symphony 150
- 2011 Sym Symphony 50
- 2011 Sym VS 125
- 2011 Sym VS 150
- 2011 Sym Wolf 125
- 2011 Sym Wolf Classic
- 2011 Sym Wolf SB125Ni

