2011 Honda CB1100 Type 2 ABS gallery
2011 Honda CB1100 Type 2 ABS
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1140.00 ccm (69.56 cubic inches) | Power: | 87,17 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 73.5 x 67.2 mm (2.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 246.5 kg (543.4 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-R18 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-locking brakes |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-locking brakes |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black, white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Quantya Squter P1
- 2011 Rhino Hunter S 250
- 2011 Rieju Marathon 125
- 2011 Rieju Marathon 125 Competizione
- 2011 Rieju Marathon 450
- 2011 Rieju Marathon Pro 125
- 2011 Rieju Marathon Pro 200
- 2011 Rieju Marathon Pro 200 SM
- 2011 Rieju Mius 40
- 2011 Rieju MRT 50
- 2011 Rieju MRT 50 SM
- 2011 Rieju MRT Pro 50
- 2011 Rieju MRT Pro 50 Competition
- 2011 Rieju MRT Pro 50 SM
- 2011 Rieju RS3 125
- 2011 Rieju RS3 50
- 2011 Rieju Tango 125
- 2011 Rieju Tango 250
- 2011 Rieju Tango 50
- 2011 Rieju Tango 50 Motard

