2011 Honda CB Shine gallery
2011 Honda CB Shine
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 10,3 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 121.0 kg (266.8 pounds) |
| Wheelbase: | 1,266 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-18 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-18 |
| Front brakes: | Single disc. Optional 130 mm drum |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, blue, red, silver, drak gray |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Izuka T125B
- 2011 Jawa-CZ 650 Police
- 2011 Jialing JH250E
- 2011 Jialing JH600
- 2011 Jianshe JS125-6C
- 2011 Kabirdass K100LA
- 2011 Kabirdass K101LA
- 2011 Kabirdass K102LA
- 2011 Kabirdass K103LA
- 2011 Kawasaki 1400 GTR
- 2011 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2011 Kawasaki 250TR
- 2011 Kawasaki Concours14
- 2011 Kawasaki Concours14 ABS
- 2011 Kawasaki D-Tracker X
- 2011 Kawasaki D-Tracker125
- 2011 Kawasaki ER-4n
- 2011 Kawasaki ER-4n ABS
- 2011 Kawasaki ER-6f
- 2011 Kawasaki ER-6n

