2002 Ducati 998 gallery
2002 Ducati 998
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 123 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 63.5 mm (3.9 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Ducati Monster 900 i.e. Dark
- 2002 Ducati Multistrada 1000
- 2002 Ducati S4
- 2002 Ducati SS 750 Super Sport
- 2002 Ducati SS 900 Super Sport
- 2002 Ducati ST2
- 2002 Ducati ST4
- 2002 Ducati ST4S
- 2002 Enfield Lightning 535
- 2002 Enfield ThunderBird 350
- 2002 GAS GAS EC 125
- 2002 GAS GAS EC 200
- 2002 GAS GAS EC 250
- 2002 GAS GAS EC 300
- 2002 GAS GAS EC 50 Rookie
- 2002 GAS GAS EC Boy 50
- 2002 GAS GAS EC Boy 50 (with power-boost kit)
- 2002 GAS GAS Pampera 250
- 2002 GAS GAS SM 125
- 2002 GAS GAS SM 250

