2002 MV Agusta F4 Brutale S gallery
2002 MV Agusta F4 Brutale S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.40 ccm (45.73 cubic inches) | Power: | 127 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 73.8 x 43.8 mm (2.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,414 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 56W |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 73W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Moto Guzzi California EV
- 2002 Moto Guzzi California EV 80
- 2002 Moto Guzzi California EV Touring
- 2002 Moto Guzzi California Special Sport
- 2002 Moto Guzzi California Stone
- 2002 Moto Guzzi California Stone Metal
- 2002 Moto Guzzi Nevada 750
- 2002 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2002 Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni
- 2002 Moto Guzzi V11 Sport Naked
- 2002 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2002 MV Agusta F4 S
- 2002 MV Agusta F4 S I+I
- 2002 MV Agusta F4 Senna
- 2002 MV Agusta F4 SPR
- 2002 Sachs Beast 1000 (prototype)
- 2002 Sachs Roadster 125 V2
- 2002 Sachs Roadster 650
- 2002 Sachs Roadster 800

