2002 Honda CB600S Hornet-S gallery
2002 Honda CB600S Hornet-S
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 95,9 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.0 x 45.2 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 12.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 58W |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 73W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Kawasaki Vulcan VN750
- 2002 Kawasaki W650
- 2002 Kawasaki ZR-7
- 2002 Kawasaki ZR-7S
- 2002 Kawasaki ZRX1200
- 2002 Kawasaki ZRX1200S
- 2002 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 2002 Kawasaki ZZR250
- 2002 Kawasaki ZZR600
- 2002 Mondial Piega 1000
- 2002 Moto Guzzi California EV
- 2002 Moto Guzzi California EV 80
- 2002 Moto Guzzi California EV Touring
- 2002 Moto Guzzi California Special Sport
- 2002 Moto Guzzi California Stone
- 2002 Moto Guzzi California Stone Metal
- 2002 Moto Guzzi Nevada 750

