2002 Honda CB750 Nighthawk gallery
2002 Honda CB750 Nighthawk
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 747.00 ccm (45.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 53.0 mm (2.6 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,506 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.80 litres (5.76 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Aprilia RST 1000 Futura
- 2002 Aprilia RSV Mille
- 2002 Aprilia RSV Mille R
- 2002 Aprilia RX 125
- 2002 Aprilia RX 50
- 2002 Aprilia SL 1000 Falco
- 2002 Bajaj Legend
- 2002 BMW C1 125
- 2002 BMW C1 200
- 2002 BMW F650GS
- 2002 BMW F650GS Dakar
- 2002 BMW K1200LT
- 2002 BMW K1200RS
- 2002 BMW R1100S
- 2002 BMW R1150GS
- 2002 BMW R1150R
- 2002 BMW R1150RS
- 2002 BMW R1150RT
- 2002 BMW R1200 Avantgarde C
- 2002 BMW R1200C

