2011 Honda CB1100 Type1 ABS gallery
2011 Honda CB1100 Type1 ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1140.00 ccm (69.56 cubic inches) | Power: | 87,17 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 73.5 x 67.2 mm (2.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 247.0 kg (544.5 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-R18 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-locking brakes |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-locking brakes |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Suzuki VZR 1800
- 2011 Sym Allo 125
- 2011 Sym Allo 50
- 2011 Sym Citycom 125i
- 2011 Sym Citycom 300i
- 2011 Sym DD 50
- 2011 Sym Fiddle II 125
- 2011 Sym Fiddle II 150
- 2011 Sym Fiddle II 50
- 2011 Sym GTS 125
- 2011 Sym GTS 250i
- 2011 Sym HD Evo 125i
- 2011 Sym HD Evo 200i
- 2011 Sym HD2
- 2011 Sym Jet 4 125
- 2011 Sym Jet 4 150
- 2011 Sym Jet 4 50
- 2011 Sym Jet BasiX 50
- 2011 Sym Jet Euro X 50
- 2011 Sym Jet EuroX 100

