2011 Honda CB1100 Type 2 gallery
2011 Honda CB1100 Type 2
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1140.00 ccm (69.56 cubic inches) | Power: | 87,17 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 73.5 x 67.2 mm (2.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 243.0 kg (535.7 pounds) |
| Seat height: | 765 mm (30.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-R18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black, white |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 EFI
-
Big Bear Choppers Athena 100 Smooth EFI
-
Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Carb
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kreidler RMC-G 50
- 2011 Kreidler RMC-H Galactica 125 DD
- 2011 Kreidler RMC-H Galactica 50 DD
- 2011 Kreidler Street 125 DD
- 2011 Kreidler Supermoto125 DD
- 2011 KTM 1190 RC8
- 2011 KTM 1190 RC8 R
- 2011 KTM 1190 RC8 R Akrapovic
- 2011 KTM 1190 RC8 R Red Bull
- 2011 KTM 125 Duke
- 2011 KTM 125 EXC
- 2011 KTM 125 EXC Six Days
- 2011 KTM 125 SX
- 2011 KTM 150 SX
- 2011 KTM 200 EXC
- 2011 KTM 250 EXC
- 2011 KTM 250 EXC-F
- 2011 KTM 250 EXC Six Days
- 2011 KTM 250 SX
- 2011 KTM 250 SX-F

