2011 Ducati Superbike 1198 SP gallery
2011 Ducati Superbike 1198 SP
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.40 ccm (73.13 cubic inches) | Power: | 170 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Brembo Monobloc 4-piston callipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red (red/black), Diamond black (red/black) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 KTM 990 Super Duke
- 2011 KTM 990 Supermoto
- 2011 KTM 990 Supermoto R
- 2011 KTM 990 Supermoto T
- 2011 Kymco Agility City 125
- 2011 Kymco Downtown 300i
- 2011 Kymco Grandvista 250
- 2011 Kymco Like 125
- 2011 Kymco Like 200i
- 2011 Kymco Pulsar LX 125
- 2011 Kymco Super 8 125
- 2011 Kymco Yager GT 125
- 2011 Kymco Yager GT 200i
- 2011 Lauge Jensen 1800
- 2011 Lehman Trikes Storm
- 2011 Lem RX 150 Racing
- 2011 Lem RX 65 Racing
- 2011 Lem RX2 Racing
- 2011 Lem RX3 Racing
- 2011 Leonhardt Gunbus 410

