2011 KTM 125 EXC Six Days gallery
2011 KTM 125 EXC Six Days
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 97.0 kg (213.8 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/white/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Dam Tech Twin American 13c Delaware
- 2011 Dam Tech Twin American 13c Pennsylvania
- 2011 Demak Cougar
- 2011 Demak DMX-R
- 2011 Demak DTM 150
- 2011 Demak Duta
- 2011 Demak DX 90
- 2011 Demak Evo Z
- 2011 Demak Ex 90
- 2011 Demak Matrix Sport Z
- 2011 Demak MS
- 2011 Demak MV
- 2011 Demak Rino S
- 2011 Demak Smart MTR
- 2011 Demak Smart MTX
- 2011 Demak Smart Z
- 2011 Demak Spark
- 2011 Demak Spark Sidecar
- 2011 Derbi Boulevard 125
- 2011 Derbi Boulevard 50 2T

