2011 KTM 1190 RC8 R Akrapovic gallery
2011 KTM 1190 RC8 R Akrapovic
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 167,63 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Brembo four piston, radially bolted caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo two piston, fixed caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
-
Znen ZN 125-21, a perfect bike for active touring
2015-03-27 16:12:53
This cute bike keeps attention with its design in retro style and in a strange way will remind you someone else. And no wonder, because Znen ZN 125-21 is externally very similar to the Honda Joker, as it...
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Majesty 250
- 2011 Yamaha Majesty 400
- 2011 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2011 Yamaha MT-01
- 2011 Yamaha MT-03
- 2011 Yamaha Neos
- 2011 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2011 Yamaha PW50
- 2011 Yamaha PW80
- 2011 Yamaha Raider
- 2011 Yamaha Raider S
- 2011 Yamaha Road Star
- 2011 Yamaha Road Star S
- 2011 Yamaha Road Star Silverado
- 2011 Yamaha Road Star Silverado S
- 2011 Yamaha Roadliner Midnight
- 2011 Yamaha Roadliner S
- 2011 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2011 Yamaha Royal Star Venture
- 2011 Yamaha Royal Star Venture S

