2011 Honda CB600F ABS gallery
2011 Honda CB600F ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | 100,58 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 202.0 kg (445.3 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-lock braking (ABS) |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-lock braking (ABS) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/red, silver/red, yellow, gold, red, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Scorpa SR 280-2T
- 2011 Scorpa T-Ride 250F
- 2011 Senke SK125(X)
- 2011 Senke SK150-2
- 2011 Sherco SE 0.5
- 2011 Sherco SE 125-F
- 2011 Sherco SE 2.5i -F
- 2011 Sherco SE 3.0i -F
- 2011 Sherco SE 4.5i-F
- 2011 Sherco SE 5.1i-F
- 2011 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2011 Sherco SM 1.25-F Black Panther
- 2011 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
- 2011 Sherco SM 5.1i-F Black Panther
- 2011 Sherco ST 0.8
- 2011 Sherco ST 1.25
- 2011 Sherco ST 2.5
- 2011 Sherco ST 2.9
- 2011 Sherco ST 3.2 F
- 2011 Sherco SU 0.5
