2011 Honda CB400 Super Four ABS gallery
2011 Honda CB400 Super Four ABS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 52,3 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 55.0 x 42.0 mm (2.2 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Seat height: | 755 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Hydraulic, Anti-lock brake |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Highland 450cc Cross Country
- 2011 Highland 450cc MX
- 2011 Highland 450cc Supermoto
- 2011 Highland 507cc Cross Country
- 2011 Highland 507cc MX
- 2011 Highland 507cc Supermoto
- 2011 Highland 750cc Desert X
- 2011 Highland 750cc Street Tracker
- 2011 Highland 950cc Desert X
- 2011 Highland 950cc Street Tracker
- 2011 Highland 950cc Viking
- 2011 Honda Activa
- 2011 Honda ANF125i Innova
- 2011 Honda Ape 100
- 2011 Honda Ape 50
- 2011 Honda Aviator
- 2011 Honda CB Shine
- 2011 Honda CB Twister
- 2011 Honda CB Unicorn
- 2011 Honda CB Unicorn Dazzler

