2011 KTM 690 Duke R gallery
2011 KTM 690 Duke R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 690.00 ccm (42.10 cubic inches) | Power: | 69,06 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 84.5 mm (4.0 x 3.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 148.0 kg (326.3 pounds) |
| Seat height: | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,472 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Vespa GTS 300
- 2011 Vespa GTS 300 Super
- 2011 Vespa GTV 300
- 2011 Vespa LX 125 i.e.
- 2011 Vespa LX 150 i.e.
- 2011 Vespa LX 50 2T
- 2011 Vespa LX 50 4V
- 2011 Vespa LXV 125 i.e.
- 2011 Vespa LXV 150 i.e.
- 2011 Vespa PX 125
- 2011 Vespa PX 150
- 2011 Vespa S 125
- 2011 Vespa S 150 ie.
- 2011 Vespa S 50 4V
- 2011 Vibgyor Gallop 100
- 2011 Vibgyor Hunter 125
- 2011 Vibgyor Shark 150
- 2011 Victory Arlen Ness Vision
- 2011 Victory Cory Ness Cross Country
- 2011 Victory Cross Country

