2012 KTM 125 EXC Six Days gallery
2012 KTM 125 EXC Six Days
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 960 mm (37.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/white/blue/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Honda CRF450X
- 2012 Honda CRF50F
- 2012 Honda CRF70F
- 2012 Honda Crossrunner
- 2012 Honda DN-01
- 2012 Honda Elite
- 2012 Honda Fury
- 2012 Honda GL1800 Gold Wing
- 2012 Honda GL1800 Gold Wing Deluxe
- 2012 Honda Gold Wing Airbag
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi Xm
- 2012 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi Xm ABS
- 2012 Honda Interceptor
- 2012 Honda Interstate
- 2012 Honda Lead 110
- 2012 Honda Metropolitan
- 2012 Honda NT700V ABS
- 2012 Honda NT700VA Deauville
- 2012 Honda PCX

