2011 KTM 400 EXC gallery
2011 KTM 400 EXC
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 393.40 ccm (24.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.0 x 55.5 mm (3.7 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.9 kg (251.1 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/white/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
-
Harley-Davidson FLTR Road Glide
-
Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
Other motorcycles in 2011
- 2011 Bajaj Pulsar 135LS
- 2011 Bajaj Pulsar 150
- 2011 Bajaj Pulsar 180
- 2011 Bajaj Pulsar 220
- 2011 Bajaj Pulsar 220 F
- 2011 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2011 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2011 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2011 BamX BX150-DB Voyager
- 2011 BamX BX200-DB Outback
- 2011 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2011 BamX BX70-DB Trailstar
- 2011 Benelli 49X Quattro Nove X Off Road
- 2011 Benelli 49X Quattro Nove X On Road
- 2011 Benelli BX 449 Cross
- 2011 Benelli BX 505 Enduro
- 2011 Benelli Caffenero 125
- 2011 Benelli Caffenero 150
- 2011 Benelli Century Racer 1130
- 2011 Benelli Century Racer 899

