2011 KTM 85 SX 17-14 gallery
2011 KTM 85 SX 17-14
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 84.90 ccm (5.18 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 47.0 x 49.0 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.0 kg (145.5 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,290 mm (50.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange, black, white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Raider S
- 2011 Yamaha Road Star
- 2011 Yamaha Road Star S
- 2011 Yamaha Road Star Silverado
- 2011 Yamaha Road Star Silverado S
- 2011 Yamaha Roadliner Midnight
- 2011 Yamaha Roadliner S
- 2011 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2011 Yamaha Royal Star Venture
- 2011 Yamaha Royal Star Venture S
- 2011 Yamaha Serow 250
- 2011 Yamaha Serow 250 25th Anniversary Special
- 2011 Yamaha Slider
- 2011 Yamaha SR400
- 2011 Yamaha Star Midnight Warrior
- 2011 Yamaha Star Warrior
- 2011 Yamaha Stratoliner
- 2011 Yamaha Stratoliner Deluxe
- 2011 Yamaha Stratoliner S
- 2011 Yamaha Stryker

