2013 KTM 990 Adventure R gallery
2013 KTM 990 Adventure R
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,32 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 905 mm (35.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Double disc. Floating disc. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 KTM 690 Duke R
- 2013 KTM 690 Enduro R
- 2013 KTM 690 SMC R
- 2013 KTM 85 SX 17/14
- 2013 KTM 85 SX 19/16
- 2013 KTM 990 Adventure
- 2013 KTM 990 SM R
- 2013 KTM 990 SM T
- 2013 KTM 990 Superduke R
- 2013 KTM Freeride 350
- 2013 KTM Freeride E
- 2013 KTM RC 250 R
- 2013 Kumpan 1954
- 2013 Moto Guzzi California 1400 Custom
- 2013 Moto Guzzi California 1400 Touring
- 2013 Moto Guzzi Griso 8V SE
- 2013 Moto Guzzi Norge GT 8V
- 2013 Moto Guzzi Stelvio 1200 8V
- 2013 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX
