2013 Ducati Streetfighter S gallery
2013 Ducati Streetfighter S
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1099.00 ccm (67.06 cubic inches) | Power: | 152,88 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 104.0 x 64.7 mm (4.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Titanium matte |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki ST250 E Type
- 2013 Suzuki SV 650 S
- 2013 Suzuki TU250X
- 2013 Suzuki V-Strom 1000
- 2013 Suzuki V-Strom 1000 Adventure
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Adventure
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Grand Tourer
- 2013 Suzuki V-Strom 650 ABS Tourer
- 2013 Suzuki Van Van 125
- 2013 Triumph America
- 2013 Triumph Bonneville
- 2013 Triumph Bonneville T100
- 2013 Triumph Daytona 675
- 2013 Triumph Daytona 675 R
- 2013 Triumph Rocket III Roadster
- 2013 Triumph Rocket III Touring
- 2013 Triumph Scrambler
- 2013 Triumph Speed Triple
- 2013 Triumph Speed Triple R

