2013 Moto Guzzi California 1400 Custom gallery
2013 Moto Guzzi California 1400 Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1380.00 ccm (84.21 cubic inches) | Power: | 95,21 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 321.6 kg (709.0 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,665 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 200/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Stainless steel floating discs, 4-piston Brembo radial calipers |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Stainless steel fixed disc, 2-piston Brembo floating caliper . |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.50 litres (5.42 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Dyna Super Glide Custom
- 2013 Harley-Davidson Dyna Switchback
- 2013 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2013 Harley-Davidson Electra Glide Classic
- 2013 Harley-Davidson Electra Glide Fire - Rescue
- 2013 Harley-Davidson Electra Glide Police
- 2013 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited
- 2013 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Fat Boy Lo 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Heritage Softail Classic
- 2013 Harley-Davidson Heritage Softail Classic 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Road Glide Custom
- 2013 Harley-Davidson Road Glide Ultra
- 2013 Harley-Davidson Road King
- 2013 Harley-Davidson Road King 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Road King Classic
- 2013 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2013 Harley-Davidson Road King Police
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline Dark Custom

