2006 Moto Guzzi Griso gallery
2006 Moto Guzzi Griso
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 88 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki RM-Z250
- 2006 Suzuki RMZ 450
- 2006 Suzuki Stratosphere
- 2006 Suzuki SV 1000 S
- 2006 Suzuki SV 1000 SZ
- 2006 Suzuki SV 650
- 2006 Suzuki SV 650 S
- 2006 Suzuki V-Strom 1000
- 2006 Suzuki V-Strom 650
- 2006 Suzuki V-Strom Grand Touring
- 2006 Suzuki Van Van 125
- 2006 Sym DD 50
- 2006 Sym GTS 250
- 2006 Sym HD 125
- 2006 Sym HD 200
- 2006 Sym Jet 50
- 2006 Sym Jet Euro 50
- 2006 Tank Sports Mini Customs 50
- 2006 Tank Sports Trail 110
- 2006 Tank Sports Trail 200
