2006 Moto Guzzi MGS-01 Corsa gallery
2006 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1225.00 ccm (74.75 cubic inches) | Power: | 122 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 78.0 mm (3.9 x 3.1 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.9 kg (423.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,422 mm (56.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.97 litres (4.75 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha DT 175
- 2006 Yamaha DT 50 Enduro
- 2006 Yamaha DT 50 R
- 2006 Yamaha DT 50 X
- 2006 Yamaha FJR 1300
- 2006 Yamaha FJR 1300 A
- 2006 Yamaha FJR 1300 AS
- 2006 Yamaha FZ1
- 2006 Yamaha FZ1 Fazer
- 2006 Yamaha FZ6
- 2006 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2006 Yamaha Jog R
- 2006 Yamaha Jog RR
- 2006 Yamaha Majesty 180
- 2006 Yamaha Majesty 400
- 2006 Yamaha Midnight Warrior
- 2006 Yamaha MT-01
- 2006 Yamaha MT-03
- 2006 Yamaha Neos
- 2006 Yamaha PW50

