2006 GAS GAS 450 FSE gallery
2006 GAS GAS 450 FSE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 60.8 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1 mm (0.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Bomba Nissin* y pinza de doble pistn Nissin |
| Rear brakes: | Single disc. Bomba Nissin* y pinza de pistn simple Nissin |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.70 litres (1.77 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 PGO PMS 90
- 2006 PGO PMX 100
- 2006 PGO PMX 50
- 2006 PGO PMX 90
- 2006 PGO Roadshow 50
- 2006 PGO Roadshow 90
- 2006 PGO T-Rex 110
- 2006 PGO T-Rex 125
- 2006 PGO T-Rex 150
- 2006 PGO T-Rex 50
- 2006 Piaggio Beverly 500
- 2006 Piaggio Beverly S 250
- 2006 Piaggio Ciao
- 2006 Piaggio Fly 125
- 2006 Piaggio Fly 150
- 2006 Piaggio Fly 50 2T
- 2006 Piaggio Fly 50 4T
- 2006 Piaggio Liberty 125 4 Stroke
- 2006 Piaggio Liberty 200
- 2006 Piaggio Liberty 50 2T

