2013 MV Agusta Brutale 1090 R gallery
2013 MV Agusta Brutale 1090 R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 142 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 55.0 mm (3.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,438 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating disc. Brembo radial with 4 pistons caliper. |
| Rear brakes: | Single disc. Nissin with 4 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic black, Pastel red, Silver |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Road King 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Road King Classic
- 2013 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2013 Harley-Davidson Road King Police
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Softail Deluxe
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy Lo
- 2013 Harley-Davidson Softail Fat Boy Special
- 2013 Harley-Davidson Softail Slim
- 2013 Harley-Davidson Sporster 1200 Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster 883 Roadster
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight
- 2013 Harley-Davidson Sportster Forty-Eight Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 833
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two
- 2013 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster SuperLow

