2013 KTM RC 250 R gallery
2013 KTM RC 250 R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.50 ccm (15.22 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 48.5 mm (3.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 14.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 82.0 kg (180.8 pounds) |
| Seat height: | 992 mm (39.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 95/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 115/75-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Husqvarna TE 630
- 2013 Husqvarna TR 650 Strada
- 2013 Husqvarna TR 650 Terra
- 2013 Husqvarna TXC 250 R
- 2013 Husqvarna TXC 310 R
- 2013 Husqvarna WR 125
- 2013 Husqvarna WR 250
- 2013 Husqvarna WR 300
- 2013 Husqvarna WRE 125
- 2013 Indian Chief Classic
- 2013 Indian Chief Dark Horse
- 2013 Indian Chief Vintage
- 2013 Indian Chief Vintage LE
- 2013 Kawasaki 1400 GTR
- 2013 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2013 Kawasaki 250TR
- 2013 Kawasaki Concours14 ABS
- 2013 Kawasaki D-Tracker X
- 2013 Kawasaki D-Tracker125
- 2013 Kawasaki ER-4n

