2013 KTM Freeride 350 gallery
2013 KTM Freeride 350
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 349.70 ccm (21.34 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 57.5 mm (3.5 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 895 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,428 mm (56.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. Radially mounted. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.80 litres (1.27 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/white/gray |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Performance
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 400R
- 2013 Kawasaki Ninja 400R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 400R Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 650
- 2013 Kawasaki Ninja 650 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 650L (LAMS) ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-14R
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R636
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
- 2013 Kawasaki Stockman250
- 2013 Kawasaki Versys
- 2013 Kawasaki Versys 1000
- 2013 Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

