2013 Ducati Monster Diesel gallery
2013 Ducati Monster Diesel
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 98,57 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green matte |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Ducati 1199 Panigale S
- 2013 Ducati 1199 Panigale S Tricolore
- 2013 Ducati 848 EVO
- 2013 Ducati 848 EVO Corse SE
- 2013 Ducati 848 EVO Dark
- 2013 Ducati Diavel
- 2013 Ducati Diavel Carbon
- 2013 Ducati Diavel Cromo
- 2013 Ducati Diavel Dark
- 2013 Ducati Diavel Strada
- 2013 Ducati Hypermotard
- 2013 Ducati Hypermotard SP
- 2013 Ducati Hyperstrada
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 696
- 2013 Ducati Monster 696 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 795
- 2013 Ducati Monster 795 ABS
- 2013 Ducati Monster 796

