2013 Harley-Davidson CVO Breakout gallery
2013 Harley-Davidson CVO Breakout
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1802.69 ccm (110.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 316.6 kg (698.0 pounds) |
| Seat height: | 630 mm (24.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,709 mm (67.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-B21 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.93 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Hard Candy Gold Dust/Liquid Sun with Pagan Gold Graphics, Crimson Red Sunglo/Scarlet Lace with Hammered Sterling Graphics, Black Diamond/Molten Silver with Crushed Slate Graphics |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Honda CB500X
- 2013 Honda CBR1000RR
- 2013 Honda CBR500R
- 2013 Honda CBR500R ABS
- 2013 Honda CBR600RR
- 2013 Honda CRF100F
- 2013 Honda CRF150F
- 2013 Honda CRF150R
- 2013 Honda CRF230F
- 2013 Honda CRF250L
- 2013 Honda CRF250R
- 2013 Honda CRF250X
- 2013 Honda CRF450R
- 2013 Honda CRF450X
- 2013 Honda Elite
- 2013 Honda Fury
- 2013 Honda Gold Wing Airbag
- 2013 Honda Gold Wing Audio Comfort
- 2013 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM
- 2013 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM ABS

