2013 Ducati Streetfighter 848 gallery
2013 Ducati Streetfighter 848
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 849.00 ccm (51.81 cubic inches) | Power: | 130,08 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 61.2 mm (3.7 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.50 litres (4.36 gallons) |
| Color options: | Red, black, yellow |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Honda CBR600RR
- 2013 Honda CRF100F
- 2013 Honda CRF150F
- 2013 Honda CRF150R
- 2013 Honda CRF230F
- 2013 Honda CRF250L
- 2013 Honda CRF250R
- 2013 Honda CRF250X
- 2013 Honda CRF450R
- 2013 Honda CRF450X
- 2013 Honda Elite
- 2013 Honda Fury
- 2013 Honda Gold Wing Airbag
- 2013 Honda Gold Wing Audio Comfort
- 2013 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM
- 2013 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi XM ABS
- 2013 Honda Gold Wing F6B
- 2013 Honda Interstate
- 2013 Honda Metropolitan
- 2013 Honda NC700X

