2013 Victory Hammer 8 Ball gallery
2013 Victory Hammer 8 Ball
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 304.8 kg (672.0 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. Floating rotor with 4-piston calipers. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating rotor with 2-piston caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gloss Black |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
-
A custom cruiser of Covingtons 300R
2015-03-24 16:42:29
When looking for a custom cruiser, Covingtons 300R is a great selection for any rider. This motorcycle is on the cheaper end of the spectrum with prices up to $29,000.
The Covingtons 300R features a V2- four-stroke...
Read more...
-
Enjoy the Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8, a great muscle bike
2015-03-24 16:37:14
When looking to buy a great muscle bike, the Cosmos Muscle Bike 2RWF V8, is one of the most common-sensible choices for those who not only love to ride, but also love to collect motorcycles.
This bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Suzuki Boulevard S40
- 2013 Suzuki Burgman 125
- 2013 Suzuki Burgman 200
- 2013 Suzuki Burgman 400
- 2013 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2013 Suzuki Burgman 400Z ABS
- 2013 Suzuki Burgman 650 ABS
- 2013 Suzuki Burgman 650 ABS Executive
- 2013 Suzuki DR 125 SM
- 2013 Suzuki DR 650 SE
- 2013 Suzuki DR-Z 400 S
- 2013 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2013 Suzuki DR-Z125
- 2013 Suzuki DR-Z125L
- 2013 Suzuki DR-Z70
- 2013 Suzuki DR200SE
- 2013 Suzuki GSR 750
- 2013 Suzuki GSR 750 ABS
- 2013 Suzuki GSX-R 1000
- 2013 Suzuki GSX-R 1000Z

