2012 KTM 1190 RC8 R Race Specs gallery
2012 KTM 1190 RC8 R Race Specs
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1195.00 ccm (72.92 cubic inches) | Power: | 177 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 105.0 x 69.0 mm (4.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,425 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Radially mounted four-piston brake calipers; floating brake discs |
| Rear brakes: | Single disc. Two piston, fixed caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Yamaha PW50
- 2012 Yamaha Road Star
- 2012 Yamaha Road Star S
- 2012 Yamaha Road Star Silverado
- 2012 Yamaha Road Star Silverado S
- 2012 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2012 Yamaha Royal Star Venture
- 2012 Yamaha Royal Star Venture S
- 2012 Yamaha Star Midnight Warrior
- 2012 Yamaha Star Raider
- 2012 Yamaha Star Raider S
- 2012 Yamaha Star Raider SCL
- 2012 Yamaha Star Roadliner Midnight
- 2012 Yamaha Star Roadliner S
- 2012 Yamaha Star Stratoliner
- 2012 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2012 Yamaha Star Stratoliner S
- 2012 Yamaha Star Stryker
- 2012 Yamaha Star VMAX
- 2012 Yamaha Star Warrior

